تبلیغات
fc barcelona - رنگهای پیراهن

 

 

رنگهای پیراهن

یکی از بزرگترین نماد های اف سی بارسلونا رنگ پیراهن بازیکنانش است.


بیش از صد سال است که پیراهن باشگاه به رنگ های آبی و قرمز است و در اقصی نقاط جهان باشگاه را با نام "بلائوگرانا" می شناسند که به نام این رنگ ها در زبان کاتالان اشاره دارد. گرچه طرح پیراهن باشگاه از ابتدا تقریباً ثابت بود، شورت تیم در 10 سال اول سفید بود، پس از آن به مشکی تغییر یافت و از دهه 1920 تا کنون به رنگ آبی بوده است.

اینکه چرا باشگاه از ابتدا این رنگ ها را روی پیراهن خود داشته است موضوع بحث های بسیاری بین تاریخ نگاران بوده است و با این که فرضیه های گوناگونی برای توضح آن وجود دارد، اما هنوز دلیل محکمی برای سمبلیک بودن این رنگ ها بیان نشده است. طبیعتاً بیشتر این فرضیه ها به پایه و اصلیت باشگاه مربوط است. برای مثال برای سال ها ادعا می شد رنگ پیراهن بارسا از یک باشگاه سوییسی گرفته شده است که گمپر پیش از آن تأسیس کرده بود، یا اینها رنگ های استانی از سوییس هستند که مؤسس باشگاه اهل آنجا است. اکنون می دانیم که احتمال درست بودن این فرضیات بسیار اندک است.

یک فرضیه رایج ولی اثبات نشده دیگر نیز وجود دارد، اینکه مؤسسان باشگاه رنگ ها را از روی مدادهای قرمز و آبی حسابداری آن زمان که بسیار محبوب بودند، انتخاب کرده اند. و تعداد زیادی از احتمالات کسل کننده دیگر هم وجود دارند، برای مثال یکی از آنها بیان می کند مادر برادران کومامالا پیش از آن که باشگاه لباس مشخصی داشته باشد، لباس هایی به رنگ آبی و قرمز در اختیار بازیکنان قرار داده است تا آنها قادر به تشخیص یکدیگر باشند. ولی همان گونه که پیش از این گفته شد، هیچ کدام از این فرضیات موفق به بیان دلیلی قانع کننده برای اینکه چرا بارسا از همان روزهای ابتدایی از این رنگ ها استفاده می کرده است، نشدند. اما چیزی که می توان از آن مطمئن بود این است که پیراهن بارسا یکی از قابل تشخیص ترین و معما برانگیزترین پیراهن ها در فوتبال جهان است.