تبلیغات
fc barcelona - نیوکمپ قرن21

کمپ نو در قرن 21

پس از پنجاه سال، اکنون کمپ نو می تواند خوش بینانه به آینده نگاه کند. معمار معروف، فوستر به همراه تیم معماری شرکایش در رأس کار بازسازی ورزشگاه هستند.

اساس طرح اصلی فرانسس میتیخان بر این بود که کمپ نو یک مرجع مهم برای معماری قرن 21 باشد. این ورزشگاه پس از بازسازی در نوع خود با هویت معماری جداگانه ای شناخته خواهد شد.

ورزشگاه دارای ظرفیتی کاملاً مشخص و نمایی یکپارچه  از بیرون خواهد بود. فضاها و تجهیزات اضافه شده با توجه به کاربرد و اصول معماری در کنار هم قرار گرفته اند.

زمانی که کار بازسازی کمپ نو به پایان برسد، تماشاگران از وجود ورزشگاهی که تصویری بی نظیر و ممتاز از اف سی بارسلونا ارائه می دهد، و از میراث معماری شهر نیز خواهد بود، لذت خواهند برد. از سطح خیابان ها ورزشگاهی کاملاً مدرن دیده خواهد شد و از داخل نیز همین طور خواهد بود، با قسمت های خدماتی بزرگ و آسانسور های برقی برای انتقال تماشاگران به طبقات بالاتر.

این کمپ نو جدید است

کمپ نو جدید پس از بازسازی در نوع خود به عنوان موجودیت معماری جداگانه ای دیده خواهد شد. ظرفیت آن کاملاً مشخص خواهد بود و با طراحی موزاییکی خود نمای خارجی بی نظیری خواهد داشت.

خصوصیات

هنگامی که بازسازی کمپ نو به اتمام برسد مهمانان از امکانات زیر بهره مند خواهند شد:

• ورزشگاه تصویری بی نظیر و ممتاز از باشگاه خواهد بود. معماری دقیق آن قدرتمند و با طراوت است. به طور قطع تصویری که از کمپ نو ارائه می دهد به قدرتمندی همیشه است و همچنین تماماً بر اساس عناصری که هویت اف سی بارسلونا را تعریف می کنند طراحی شده است.

• هر کسی ورزشگاه را به عنوان جزئی قدرتمند و منحصر به فرد در محیط شهری خواهد دید. طراحی آن، با سازه هایی رنگارنگ و بی نظیر، جزئی از میراث معماری شهر خواهد بود. مردم از خیابان ورزشگاهی کاملاً مدرن را خواهند دید که با غرور و افتخاربر پایه میراث محلی طراحی شده است.

• هوادارن بارسلونا از یک محیط عمومی تفریحی جدید بهره خواهند برد. آسانسور های جدید آنها را به قسمت های بالایی ورزشگاه می برد که در آنجا مناطق جدید خدماتی برای رسیدگی و آسایش تماشاگران تدارک دیده شده است.

• ورزشگاه بازسازی شده با ایجاد مسیر های افقی و عمودی جدید مسیر عبوری تماشاگران و اعضای تیم را جدا خواهد کرد.

• ورزشگاه تمام احتیاجات امنیتی تماشاگران را پوشش می دهد و کاملاً با نیازهای معلولین سازگار است.

• تماشاگران از ورودی هایی که  کاملاً مشخص هستند و به طور منطقی تری در منطقه های مربوطه در اطراف ورزشگاه پخش شده اند استفاده خواهند کرد.

• ورزشگاه جدید دارای یک مسیر خدمات رسانی دو طرفه با زاویه 360 درجه (در سرتاسر ورزشگاه) و همچنین یک مسیر جدید دایره ای شکل در دور ورزشگاه برای کارکنان اجرایی باشگاه خواهد بود.

• استادیوم امکانات پیشرفته ای را در اختیار مطبوعات و رسانه ها قرار خواهد داد که از بخشهای عمومی جدا می باشد.

• بازیکنان و دیگر کارکنان از رختکن های جدید، مناطق کار جدید، قسمت مدیریت و دفاتر جدید بهره خواهند برد.

• مهمانان ویژه خدمات پذیرایی بهبود یافته ای را در مناطقی مجهز در دو سمت ورزشگاه تجربه خواهند کرد. جایگاه های ویژه دارای  فضایی استثنایی با استانداردهایی بالا هستند تا احتیاجات بالای چنین جایگاه هایی را برآورده کنند.

• امکانات جدید که سازگار با طبیعت با شکوه باشگاه است، زیرساخت فوق العاده ای را برای اف سی بارسلونا مهیا می کند تا با اطمینانی بیش از پیش به سمت آینده برود.

سقف ونمای خارجی

طرح پیشنهادی معماری این مکان، تاکید بسیار زیادی بر ایجاد شخصیتی متمایز و حیاتی برای این ورزشگاه واقع در شهر دارد.

این ورزشگاه نه تنها برای ظاهر درونی متمایز و مشخص خود، بلکه برای معماری جدید نمای خارجی خود نیز معروف خواهد شد.

طراحی نمای خارجی ورزشگاه به آن اجازه می دهد که بین شب و روز و همچنین بین روزهای مسابقه و روزهایی که مسابقه ای برگزار نمی شود، شکل خود را تغییر دهد. قسمت اصلی ورزشگاه توسط دیواره ی سرامیکی که از کاشی های رنگی تشکیل شده است، احاطه شده است. این کاشی ها ترکیبی از قطعه های پلی کربناتی رنگی و قطعه های شیشه ای رنگی هستند. این مشخصات، به ورزشگاه نمای خارجی متمایز و ممتازی می دهد که باعث ایجاد شبکه دیدنی ای از رنگ، سایه، و بازتاب خواهد شد.

شب هنگام، ورزشگاه توسط نورهایی که در داخل نما ساخته شده است، روشن خواهد شد تا راهنمایی برای جذب هواداران و پاسخی به هیجان مسابقه باشد. انتظار می رود که این خصوصیت ورزشگاه، باعث شود که کمپ نو از آن دسته بناهایی باشد که در صدر مکانهای مورد علاقه هواداران فوتبال و هم علاقمندان به معماری که برای دیدن شهر بارسلونا می آیند، قرار گیرد. همچنین پیش بینی می شود که که تصویر خارجی ورزشگاه، تبدیل به علامتی تجاری برای باشگاه بارسلونا شود.

دیوار اطراف ورزشگاه

صفحه سرامیکی که اطراف ورزشگاه را پوشانده است، آرایشی از قطعه های پلی کربناتی رنگی است که رنگ های باشگاه بارسلونا را تداعی می کنند. این قطعه ها به طور ثابت به شبکه سیمی استخوان بندی ساختمان متصل هستند، شبکه ای که بین سطح سقف که بالای ردیف های صندلی ها قرار دارد و سطح زمین کشیده شده است. همچنین تراکم صفحه ها باعث جلوگیری از نفوذ باران به مکانهای غیرسرپوشیده درون ورزشگاه مثل جایگاه تماشاچیان می شود.

کاشی های سرامیکی از بیرون، اثری متحرک از رنگ ها و انعکاس ها ایجاد خواهند کرد. این کاشی ها، از درون ورزشگاه نیز ترکیب های مختلف رنگ های باشگاه را به درون فضاهای داخلی متفاوت وارد می کنند.

نورپردازی متحرک در نمای خارجی

درون کاشی های رنگی اطراف ورزشگاه، عناصر مخصوص نورپردازی قرار داده شده است و این بدین معنی است که نمای خارجی ورزشگاه می تواند برای نمایش نورپردازی های متحرک مورد استفاده قرار گیرد. کل حصار ورزشگاه می تواند بعنوان یک صفحه نمایش بزرگ که قابلیت ظاهر کردن تصاویر تمام رنگی را دارد، کار کند. کیفیت اینگونه تصاویر از تصاویری با وضوح پایین تا تصاویری متحرک و واضح در شب های برگزاری رویدادهای مختلف، متغیر است.

سقف

به عبارتی سقف بالای ورزشگاه، امتداد سرامیک های خارجی واقع شده در بالای جایگاه تماشاگران است. رنگهای باشگاه در زیرطاق سقف نیز خودنمایی می کنند.ازغلظت رنگها با پیش رفتن به سوی لبه داخلی سقف که به تدریج همرنگ با آسمان می شود، کم می شود. حصار سقف، یک حصار مات کم وزن است که تشکیل شده ازقطعه های پلی کربناتی ای است که به قسمت بالایی شبکه سیمی استخوان بندی ساختمان متصل هستند.

سقف ورزشگاه از لحاظ معماری حضور سبکی بر استادیوم دارد. این سقف توسط یک شبکه دو طرفه سیمی نگه داشته شده است که در سرتاسر

امکانات

امکانات و تسهیلات رفاهی

برای تماشاگرانی که به استادیوم بازسازی شده می آیند، چشمگیرترین و لذت بخش ترین تغییر از لحاظ دسترسی و عبور و مرور، از آن کسانی است که وارد ردیف های بالا می شوند. به جای سراشیبی ها و پله های زیاد، تمامی تماشاگران توسط پله های متحرک مکانیکی از سطح زمین به جایگاه تماشاگران در بالای استادیوم انتقال پیدا می کنند. شش گروه از پله های متحرک در اطراف استادیوم، درون نوار جدید روساخت دور کمپ نو توزیع شده اند. تماشاگرانی که از این پله های متحرک استفاده می کنند، قادر خواهند بود که در هنگام استفاده از این پله ها و بالا رفتن از آنها، از منظره های کمپ نو در اطراف خود لذت ببرند. تماشاگران معلول از بالا برنده ها برای رسیدن به ردیف های بالایی استفاده می کنند.

تسهیلات رفاهی در روزهای مسابقه

استادیوم بازسازی شده، تسهیلات رفاهی بسیار بهتری را به تمام تماشاگران ارائه می دهد. عموم تماشاگران از افزایش تعداد سرویس های بهداشتی در استادیوم بهره مند می شوند. در جایگاه بزرگ شده تماشاگران، تمام تماشاگران به تعداد بسیار بیشتری از فروشگاه های نوشیدنی و مواد غذایی دسترسی دارند و بنابراین برای خریداران جای انتخاب بیشتری وجود دارد. تمامی اینگونه فروشگاه ها، دارای مکان هایی برای تشکیل صف می باشند تا از ازدحام افراد در مسیر جایگاه جلوگیری شود.

وضعیت محیطی در جایگاه به طرز چشمگیری بهتر شده است. روشنایی طبیعی به فضای مسیرهای عبور و مرور وارد می شود تا محیط مطبوع تر و دلپذیرتری ساخته شود.

جایگاه افراد معلول

انتظار می رود استادیوم بازسازی شده امکانات مناسب و کافی برای تماشاگران معلول جسمی داشته باشد. این جایگاه ها در هر یک از ردیف ها و در اطراف استادیوم قرار داده شده اند. بسیاری از این مکان ها در پشت ردیف پایینی قرار داده شده اند، زیرا برای این افراد دسترسی به این مکان ها بسیار آسان است و نیازی به استفاده از دستگاه های بالابرنده نیست. جایگاه این افراد در ردیف های بالایی و میانی، در سکوهای اختصاصی بین درهای ورودی قرار داده شده است و می توان با استفاده از بالابرنده ها به این مکان ها دسترسی پیدا کرد. تمام مکان های مخصوص افراد معلول، دارای یک صندلی مجاور برای فرد همراه هستند.